An Action Packed West Midlands Review

The Shirley Legion Double Top League is now going into its final five weeks of fixtures and currently Kyle Bevan, after adding a 4-0 win over Lee Lattimer in week seven tops the table with 43 points from eleven games. Bevan’s latest win gives him a lead of eight points plus two games in hand on his nearest rival Mark Gwalchmai who lost ground in the title race when he went down 4-0 to Tom McCabe.

McCabe was in top form checking out on 150 and recording winning legs of 16 and 18 darts. Gwalchmai was then held to a 2-2 draw by Dave Heighway and with 35 points is just one ahead of both Tom Bent and Mick Bown. Bent followed up his 3-1 win over Mark O’Donnell with a 4-0 success against Steve Harper and has a game in hand on Gwalchmai. Mick Bown has played the same 13 games as Gwalchmai but didn’t play in week seven.

Although Kyle Bevan is top of the table and has an impressive eight points lead on the rest of the field there is a battle going on below him as just six points separate the players from second to seventh place.

Full Results:Week 6:- Dave Heighway 3 Luke Sahota 1, Dave Fisher 1 Kyle Bevan 3 (14 darts game), Tom Bent 4 Brian Lawton 0, Mark Gwalchmai 3 (17 darts game,111f) Tony Daly 1, Mick Bown 3 Kim Daly 1, Jordan Ottley 1 Sean Talbot 3, Sean Talbot 1 John Bown 3, Tom McCabe 2 Mick Bown 2, Brian Lawton 0 Dave Heighway 4, Tony Daly 4 Dave Fisher 0, Steve Harper 0 Tom McCabe 4, Luke Sahota 1 Tom Bent 3, Kim Daly 0 Mark Gwlachmai 4, John Bown 3 Jordan Ottley 1, Tom McCabe 3 (180) Luke Sahota 1, Kim Daly 0 Kyle Bevan 4 (15 darts game,100f), Week 7:- John Smyth 3 Julian Harris 1, Jordan Ottley 1 Tom McCabe 3, Luke Sahota 3 Steve Harper 1, Tom Bent 3 (18 darts game) Mark O’Donnell 1, Kyle Bevan 4 Lee Lattimer 0, Mark Gwalchmai 0 Tom McCabe 4 (150f,16 darts game,18 darts game), Luke Sahota 2 (109f) Jordan Ottley 2, Michael Forsyth 1 Mark O’Donnell 3, Steve Harper 0 Tom Bent 4, Tom McCabe 3 John Smyth 1, Julian Harris 3 Lee Lattimer 1, Mark Gwalchmai 2 Dave Heighway 2, Mark O’Donnell 3 Luke Sahota 1, Dave Heighway 3 Michael Forsyth 1.

———————————

The top three teams in the Kings Norton League kept their 100% win record intact in week four with Copper Fox remaining in pole position after their 5-2 home win over Northfield, this was Northfield’s first defeat, and sees them drop from second to fourth in the table. Second and third-placed Thurlestone and Rubery Social Club have only played three games and in turn, won their latest fixtures 6-1 against Kings Norton Ex Serviceman’s Club and 4-3 against Cock Inn leaving both teams with six points two behind Copper Fox but with a game in hand. Northfield are also on six points but have played four games.

Full Results: Game 4:- Bourneville 3 (M.James 100b,140,10 darts game, P.Smith 100,180, J.Guy 2×100, M.Ferriday 100, J.Steward 100, T.Eaves 100) E57 4 (D.Price 101b, N.Porter 100, R.Morris 140, J.Calt 114, A.Mutch 101b,140), Rubery Social Club 4 (J.O’Neill 100, R.Higgins 120b,128,140, A.Faulkner 116, J.Ford 135) Cock Inn 3 (K.Jewkes 140, L.Fox 101b,123,140, A.Harvey 140, Joe Fox 100, A.Vaughan 100, P.Hughes 100, E.Griffin 104), Grant Arms 3 (K.Jewkes 140, L.Fox 101b,123,140, A.Harvey 140, Joe Fox 100, A.Vaughan 100, P.Hughes 100, E.Griffin 104) Longbridge 4 (L.Jordan 2×100), Thurlestone 6 (T.Garfield 109b,116,140, D.Garfield 140b,140,101f,9 darts game, R.Waldron 100, D.Peace 100) Kings Norton Ex Serviceman’s Club 1 (R.Fisher 100,100b, D.Whitehouse 100, S.Brown 100,115b, P.Corbett 100), Copper Fox 5 (E.Simpson 100,121,10 darts game, C.Whitehouse 105b,135,140, M.Hamilton 100, K.Bedder 100b,120f,124f,9 darts game, D.McConomy 2×100,101f, G.Dews 100, C.Whitehouse 180) Northfield 2 (M.Lloyd 160b, A.Busby 100,121, S.Denton 121, S.Busby 100), Bournebrook 7 (M.Welsh 2x120b, T.Jeffs 100,120, D.Collins 100,105,121, M.Bathurst 100, C.Ryan 160b, R.Orton 140, D.Collins 180) Kings Heath 0 (D.Parish 100,120b,140, P.Hunt 140, R.Hitchmough 100,105, R.Hampton 108b,140, J.Bridges 120).

———————————

No change in the top three places of group one in the Sheldon and District Summer League despite leaders Langley Arrows, the only team in the league to have won all three games played so far, winning 5-3 against second-placed Raven Arrows, a game which saw both sides record a maximum Daniel White for Langley and Neil Clarke for Raven. Raven is now level on the same four points as third-placed Highwood Gerry’s Boys who had a convincing 7-1 home win over bottom of the group Iron Horse Rebels.

In group two Willclare Sports and Social hold on to the number one spot after adding a 6-2 win over Langley Flights, this being Langley’s first defeat, and sees them drop from third to bottom of the table. Matt Holt (Willclare) not only found the three treble twenties but also recorded a ten darts game while Noreen Harris chalked up outshots of 102 and 101 for Langley. Maggies move up from fourth to second with a 5-3 win against Shirley Misfits who drop one place to third on three points, one behind Maggies and two short of Willclare.

Sheldon Marlborough Ridge lead group three, they finished all square at 4-4 with second in the group Lyndon Old Boys to hold on to their slender one-point advantage over their opponents.

Full Results: Week 3: Group One:- Langley Arrows 5 (Daniel White 180) Raven Arrows 3 (Neil Clarke 180, Jason Prince 14 darts game), Highwood Gerry’s Boys 7 Iron Horse Rebels 1, Dingle 3 Mackadown Social 5, Group Two:- Willclare Sports and Social 6 (Matt Holt 180,10 darts game) Langley Flights 2 (Noreen Harris 102f,101f), Hornet 4 Yardley Ex Colts 4, Maggies 5 Shirley Misfits 3, Group Three:- Raven 2 Hampton and Solihull Cricket Club 6, Sheldon Marlborough Ridge 4 (Phil Henderson 106f) Lyndon Old Boys 4, Journeys End 4 Irish Centre 4.

———————————

The Camp Hill League played their singles knockout from a starting line-up of 63 players down to the last sixteen at the Cotterills Lane EBAHA Club. Winners on the night were Alan Cheshire (Peaky Blinder), Dave Carter, Mick O’Sullivan, Neil Parsonage, Shay Darby (Cotterills Lane EBAHA Club), James Hinkley, Craig Plester (Tyseley WMC), Dave Heighway (Tyseley Bears), Mark O’Donnell, Liam O’Donnell (Clumsy Swan), Ashley Latimer, Steve Ironmonger, Bob Hayer (Moseley Arms), James Clark, Simon Edwards, Mark Naylor (Aston Inn Nomads).

On the night Dave Heighway (Tyseley Bears) recorded two 160 breaks and Dan Jones (Tyseley WMC) also had a 160 break.

———————————

A 6-3 win at Old Horns Lions keeps Bishop Vesey top of division one in the Sutton and District Summer League, they have a two points lead over both Nomads and Walmley CSC Flights who played each other in week seven. With home advantage, Nomads won the tussle 6-3 to replace their opponents in second place and with a game in hand could take over at the top of the table from Vesey. Walmley have played the same seven games as the current leaders but fourth-placed Highcroft Social have only played six and their latest 6-3 success against Red Lion keeps them in with a chance of overtaking Walmley in third place.

In division two Golden Hind Lions are the only team in the league not to have lost so far and their 5-3 home win over third in the table Oscott Social Club maintains their two points lead over second-placed Heartlands Social who 5-4 win at Scott Aimers puts them level on average with Golden Hind Lions and four points to the good on Oscott Social Club.

Full Results: Week 7:Division One:- Pint Pot Flights 1 Old Oscott Arrows 8, Old Horns Lions 3 Bishop Vesey 6, Nomads 6 Walmley CSC Flights 3, Highcroft Social 6 Red Lion 3, Plough and Arrows had a bye, Division Two:- St Thomas Arrows 3 Rosey Mac’s 6, Bills Arrows 5 Sutton Sports Social 4, Scott Armers 4 Heartlands Social 5, Golden Hind Lions 5 Oscott Social Club 4, Sutton Sharks 6 Erdington Arrows 3.

———————————

There were 7-2 wins for the top two teams in division one of the Shirley and District Monday Night League in week 16 as top of the table Dunky’s Boys won at home against Wharf while second-placed Tippetts Bar who also had a home tie beat Cider House with their D.Rycroft notching a 180. Dunky’s have a perfect 14 points from their seven games while Tippetts are on 12 the same number as third in the division Lions who won their fixture at Saracens Swords 6-3 to trail Tippetts by just three legs of average.

The biggest win of the week went to middle-of-the-table Lodge who with a 180 from J.Hinkley beat bottom of the division Wythall Legion 8-1.

No games were played in division two as it was a bye week for the division.

Full Results: Week 16:Division One:- Tippetts Bar 7 (D.Rycroft 180, P.Millmore 115f) Cider House 2, Dunky’s Boys 7 (J.Jennings 120b) Wharf 2 (J.Smyth 120b), Lodge 8 (M.Tilley 100f, J.Hinkley 180) Wythall Legion 1, Saracens Swords 3 (T.McCabe 109b) Lions 6 (D.Heighway 105b), Solihull Municipal had a bye, Division Two:- was a bye week.

Diary dates:

Warwickshire Darts Organisation will be holding their AGM for the Super League on Sunday 3rd July at the Hen Lane Club, 6 Beacon Road, Coventry, CV6 4DS at 11.00am. Also at the same club, the Warwickshire County AGM will be held on Sunday 7th August again at 11.00am.
Any letters for either AGM must be provided to the Secretary no later than 7 days before the AGM it relates to.
Every Super League team must have a delegate attend the AGM the representative cannot be from an outside county.
The Super League AGM agenda will include a review of the playing rules, in particular, “outside players” and in addition to this, the wording of particular rules to ensure full understanding for all team managers.

———————————

With fifteen of their scheduled twenty fixtures completed Waggon and Horses made it fifteen games without defeat in the Hilltop Friendly Tuesday Night League when they won 5-2 at Horseley Tavern keeping them six points ahead of second placed Dewdrop ‘A’ who had a bye this week but have played the same number of games as Waggon.

Third in the league Miners Arms ‘B’ helped by a 180 from G.Gardner won 5-2 at Vine ‘A’ to go level on 24 points with Dewdrop ‘A’ but from sixteen games one more than the two teams above them.

Full Results:Game 16:- Miners Arms ‘A’ 5 Dewdrop ‘B’ 2, Vine ‘A’ 2 Miners Arms ‘B’ 5 (G.Gardner 180), Tamebridge 1 Vine ‘B’ 6, Horseley Tavern 2 Waggon and Horses 5 (C.Hickman 180), Sow and Pigs 2 Albion 5, Dewdrop ‘A’ had a bye.

———————————

The Netherton Thursday Night League played off the second leg of the semi-finals of their Andy Bastable Trophy in which Bulls Head lost 6-3 to Townsend Social Club and overall went out with an 11-7 scoreline.

The second of the semis saw league champions Dudley Ex Serviceman’s Club come back from a 6-3 deficit in the first leg against Netherton Sports and Social Club to win 7-2 and give them an overall 10-8 victory.

Full Results: Andy Bastable Trophy: Semi-Finals Second Leg: Overall Result in Brackets:- Bulls Head 3 (7) Townsend Social Club 6 (11), Dudley Ex Serviceman’s Club 7 (10) Netherton Sports and Social Club 2 (8).

———————————

The Stourbridge and District Monday Night League is fast approaching the end of the season with the majority of teams now having just two more games to play. Leaders White Horse added a 7-0 win over Bird in Hand to their account to give them a total of 38 points from 20 games to put them within a whisker of the title as they hold a four points lead over second in the table Cross (Oldswinford) who had a bye this week but have played the same 20 games as White Horse.

Full Results: Game 26:- Woodman 6 Ten Arches 1, White Horse 7 Bird in Hand 0, Bell ‘A’ 6 Rose and Crown 1, Church Tavern 2 Gate Hangs Well 5, Crestwood, Seven Stars, Fox Inn (Lye) and Cross (Oldswinford) all had a bye.

———————————

The Ashwood Premier League is up to week 19 and in that week leader Nick Fullwell kept his title hopes on track as he began the night with a 6-1 win over Gaz Cartwright and by the same margin he then beat Andy Vellender and Kevin Harris to give him a total of 194 points from 30 games with a lead of 42 over second-placed Chris Fox. Fox has a game in hand on Fullwell after he recorded two further 4-3 results the first was a defeat by Adam Edgar and the second a win over Jayden Harper.

Two former league leaders Connor Pickett and Tom Stockton are hot on the heels of Fox, Pickett with a 4-3 win over Matt Davies and 5-2 success against Tony Bennett then lost his final game of the night against Andy Vellender 5-2 to leave him placed third with 149 points from 28 games while fourth in the table Stockton kicked off the night in style with a 7-0 win over Mitch Pickett and then won 4-3 against Rob Pierce to leave him four points behind Fox with two games in hand.

Full Results: Week 19:- Nick Fullwell 6 Gaz Cartwright 1, Neil Murphy 5 Kevin Harris 2, Rob Pierce 6 Jayden Harper 1, Connor Pickett 4 Matt Davies 3, Sam Aitkens 5 Mike Cullis 2, Dave Simpson 4 Chris Williams 3, Shane Passey 6 Ash Marson 1, Andy Vellender 6 Gaz Cartwright 1, Geoff Marson 4 Martyn Harper 3, Neil Murphy 4 Matt Davies 3, Chris Manoila 6 Josh Pickett 1, Ash Marson 4 Jon Underhill 3, Mike Cullis 4 Mitch Pickett 3, Adam Edgar 4 Chris Fox 3, Josh Pickett 5 Gaz Cartwright 2, Geoff Marson 5 Ash Marson 2, Connor Pickett 5 Tony Bennett 2, Chris Manoila 4 Shane Passey 3, Martyn Harper 7 Jon Underhill 0, Tom Stockton 7 Mitch Pickett 0, Nick Fullwell 6 Andy Vellender 1, Tom Stockton 4 Rob Pierce 3, Chris Williams 7 Mike Cullis 0, Chris Fox 4 Jayden Harper 3, Nick Fullwell 6 Kevin Harris 1, Sam Aitkens 7 Tony Bennett 0, Dave Simpson 4 Adam Edgar 3, Andy Vellender 5 Connor Pickett 2.

———————————

Simon Mountford was the only player in the top five of the Gilbert’s Bar Monday Night Singles League to play in week 19 and in the one game he played fifth-placed Mountford was held to a 4-4 draw by Adam Teasdale who is twelfth in the league on 109 points, 19 short of his opponent and from two more games played.

Scott Baker continues to hold pole position with 164 points from an undefeated 18 games with Simon Pritchard currently second with 137 points from a similar 18 games.

Full Results: Week 19:Board 1:- Jamie Aplin 1 Warren Bower 7, Jamie Webb 7 Stuart Evans 1, Chris Hill 2 Martin East 6, Board 2:- Eddie Gripton 2 Ray Gutteridge 6, Artur Lubkowski 2 Gemma Barrett Jenkins 6, Mal Pugh 0 Jamie Webb 8, Jamie Aplin 1 Neville Quinton 7, Board 3:- Andy Jervis 3 John Simms 5, Jon Williams 0 Alex Simmons 8, Simon Mountford 4 Adam Teasdale 4, Board 4:- Martin East 8 Tom Hollowood 0, Reece Cook-Lucas 4 Keith Hollowood 4.

———————————

The Stourbridge and District Wednesday Night League have got their new season underway, An encouraging start as their numbers swelled from ten teams last season to fourteen for this campaign.

After the first round of fixtures three teams Ashwood, Brickmakers Arms and Ten Arches share the number one spot as they all won 6-1. Ashwood won at home against Raven while Brickmakers played away against Dudley Sports and Ten Arches like Ashwood had a home tie beating Bell ‘B’.

Full Results: Game 1:- Ashwood 6 Raven 1, Shovel 3 Black Horse 4 (A.Croft 160b), Ten Arches 6 Bell ‘A’ 1, Dudley Sports 1 Brickmakers Arms 6, Fox Inn (Lye) 5 Hollybush 2, Bell ‘A’ 3 Labour Club 4, Stourbridge FC 2 Bird in Hand ‘E’ 5.

———————————

Leaders of the singles division of the Wolverhampton Tuesday Night League Woodfield had a bye this week but nevertheless held on to their top position with a perfect 16 points from eight games. Second-placed Railway won their home game with ECC 4-3 to go within two points of Woodfield, ECC who were third in the table drop one place to fourth and are now six points off the top and have played one game more than the three teams above them.

Despite their loss in the singles division ECC hold on to pole position in the doubles division, a 2-1 success over Railway putting them on 16 points with a two points lead over Hurst Hill who had a bye this week and now have two games in hand on the leaders.

Full Results: Game 10:Singles Division:- Gilbert’s Bar 5 Moreton Arms 2, Railway 4 ECC 3, Red Lion (Wednesfield) 1 Dog and Partridge 6, Stile 5 Cleveland Arms 2, Wednesfield Legion 7 Jack’s Bar 0, Woodfield and Hurst Hill had a bye, Doubles Division:- Gilbert’s Bar 1 Moreton Arms 2, Railway 1 ECC 2, Red Lion (Wednesfield) 0 Dog and Partridge 3, Stile 2 Cleveland Arms 1, Wednesfield Legion 1 Jack’s Bar 2, Woodfield and Hurst Hill had a bye.

———————————

The Rowley Monday Night League played round one of their League Cup and winning through to the next round were Cradley Sports and Social Club, White Swan, Romsley Cricket Club, Bell, Windmills End, Ex Servicemen’s, Roost and Wonder.

Full Results: League One:- Cradley Sports and Social Club 5 Clock 4, Plough and Harrow 1 White Swan 5, Tividale FC 0 Romsley Cricket Club 6, Gate Hangs Well 1 Bell 5, Windmills End 5 Three Diamonds 4, Hare and Hounds 3 Ex Servicemen’s 5, Spring Meadow 3 Roost 5, Wonder 5 Loyal Lodge 4.

———————————

Week sixteen in the Black Country Thursday Night Singles League saw Nick Fullwell play and win three fixtures beating Cheryl Allcock 7-1, Alex Mason 8-0 and Shane Passey 6-2 to give him a total of 228 points from 28 games at the top of the table. However former leader Graham Hall is hot on the heels of Fullwell, he only played two games in which he won 7-1 against Grace Angell and 8-0 against Paul Harrison to give him 223 points from 25 games, three games fewer than Fullwell and just five points behind him.

After the top two comes a huge gap of 37 points to third placed Rich Bowen who from 26 games had amassed a total of 186 points.

Full Results:Week 16:- Reece Colley 7 Shane Passey 1, Jamie Hughes 8 Grace Angell 0, Jason Lowe 7 Shane Passey 1, Nick Fullwell 7 Cheryl Allcock 1, Jamie Hughes 7 Kieron Ford 1, Rich Bowen 7 Shane Price 1, Benjamin Hollowood 7 Paul Harrison 1, Graham Hall 7 Grace Angell 1, Nick Fullwell 8 Alex Mason 0, Jamie Hughes 6 Shane Passey 2, Jason Lowe 5 Rich Bowen 3, Graham Hall 8 Paul Harrison 0, Reece Colley 5 Shane Price 3, Benjamin Hollowood 7 Alex Mason 1, Nick Fullwell 6 Shane Passey 2, Jamie Hughes 8 Cheryl Allcock 0, Martin Angell 7 Kieron Ford 1.

———————————

Only week four of the Black Country Men’s Super League and already leaders Allens Bar ‘A’ have opened up a six points lead. In the latest round of fixtures Allens ‘A’ handed out a 5-0 whitewash to their visitors Horse and Jockey ‘A’ who are next to bottom of the table. Second place in the league goes to another Allens team the ‘B’ team who won 3-2 at home against Bell, Kingswinford ‘B’ to give them a slender one point lead over third and fourth in the table Gilbert’s Bar and Whiteheath Tavern.

Full Results:Game 4:- Allens Bar ‘A’ 5 Horse and Jockey ‘A’ 0, Allens Bar ‘C’ 3 Ashwood 2, Allens Bar ‘B’ 3 Bell Kingswinford ‘B’ 2, Yeltz Bar 3 Bell, Kingswinford ‘A’ 2, Railway Tavern 3 Gilbert’s Bar 2, Yeltz Bar ‘A’ 5 Horse and Jockey ‘B’ 0, Maverick 5 Halesowen Cricket Club 0, Whiteheath Tavern 3 Rowley Bar and Grill 2.

—————ENDS——————

Alan Towe writes with the support of Red Dragon Darts

Darts World Magazine (Issue 579) and 2022 bundle offers
Subscribe or purchase your copy

Leave a Reply