Five Book Their Final Places

Online Darts Live League Week 4 Day 5

Matthew Dennant, Gary Stone, Darryl Pilgrim, Josh Payne and Dan Read all secured their places in Saturday’s finale on Friday after coming through their respective groups at the Online Darts Live League, to join Jim McEwan, the winner of Group A earlier in the week.

Dennant, who entered Friday’s play on 6 points from the opening day of Group C, topped the group overall, in winning four of his five matches, by recording victories over Aaron Beeney, Gary Blades, Carl Hamilton and Gary Stone, with his only defeat coming against Matthew Edgar, to end on 14 points from a possible 20.

Elsewhere, Gary Stone also progressed through to Saturday’s finale, after finishing 2nd overall on 14 points, and edging past Matthew Edgar, who also finished on 14 points, but missed out on leg difference, as Gary Blades finished 4th on 10 points, with Aaron Beeney and Carl Hamilton finishing 5th and 6th respectively on 4 points each.

In Group B, Darryl Pilgrim topped the group overall, in winning three of his four matches, by recording victories over Rob Collins, Chris Gilliland and Josh Payne, with his only defeat coming against Dan Read, to end on 14 points from a possible 16.

Elsewhere, Josh Payne and Dan Read also progressed through to Saturday’s finale, after finishing 2nd and 3rd respectively overall on 8 points each, with Rob Collins finishing 4th on 6 points and Chris Gilliland bottom on 4 points.

Online Darts Live League continues on Saturday with the conclusion of Week 4 with the six players battling, for just one spot at Champions Week, with play commencing from 10:00pm BST. Play will be streamed live on Online Darts TV YouTube channel or via various bookmaker’ websites worldwide.

Online Darts Live League Week 4
Group C Day 2- Friday 19th August
Gary Stone 4-0 Aaron Beeney
Matthew Edgar 4-3 Matthew Dennant
Gary Blades 4-3 Carl Hamilton
Matthew Dennant 4-2 Aaron Beeney
Gary Blades 4-1 Gary Stone
Matthew Edgar 4-2 Carl Hamilton
Matthew Dennant 4-1 Gary Blades
Matthew Edgar 4-2 Aaron Beeney
Gary Stone 4-1 Carl Hamilton
Aaron Beeney 4-2 Gary Blades
Matthew Dennant 4-0 Carl Hamilton
Gary Stone 4-1 Matthew Edgar
Carl Hamilton 4-1 Aaron Beeney
Gary Blades 4-1 Matthew Edgar
Matthew Dennant 4-2 Gary Stone

Group B Day 2
Darryl Pilgrim 4-2 Rob Collins
Josh Payne 4-0 Dan Read
Rob Collins 4-3 Chris Gilliland
Dan Read 4-2 Darryl Pilgrim
Chris Gilliland 4-3 Josh Payne
Rob Collins 4-3 Dan Read
Darryl Pilgrim 4-0 Chris Gilliland
Josh Payne 4-2 Rob Collins
Dan Read 4-3 Chris Gilliland
Darryl Pilgrim 4-1 Josh Payne

—–ENDS—–

Images: Red Dragon

Leave a Reply