UKDA National League 2022/23: Match 1

UKDA National League 2022-2023: Match No 1 ( Full Results)

Cosmo Darts Premier Division:

Cornwall 23 Staffordshire 13: Cornwall MA 9-3 Staffordshire MA:Men’s ‘A’:- Matt Knowles 4 Trevor Carter 0, Dennis Bryant 4 Dave Sumner 2, Simon Knowles 4 Steve Moss 1, Simon Rees 3 Steven Smith 4, Greg Hambly 4 Andy Beardmore 3, Kevin Bray 4 Kev Johnson 0, Neil Meneer 4 Karl Hinks 3, Michael Jones 4 Jamie Dunsdon 1, Jez Campe 0 Jim Moston 4, Robert Ruberry 4 James Hughes 3, Kevin Dunstan 4 Dave Richards 2, Tex Thomas 2 Callum Matthews 4, Cornwall MB 7-5 Staffordshire MB:Men’s ‘B’:- Josh Symons 4 Karl Merchant 2, Andrew Cook 0 Martin Wheawall 4, Sam Hicks 1 Callum Matthews 4, Carl Jeffery 4 Danny Key 1, Aaron Crocker 4 Gareth Pass 3, Mark Odgers 2 Nick Walton 4, Jaden Whitting 3 Dave Moors 4, Joseph Yendle 4 Shane Beckett 2, Simon Furse 4 Matt Carr 2, Paul Ellis 4 Steve Bayley 0, Lee Agar 4 Andy Beardmore 3, Keith Usher 1 Martin Plant 4, Cornwall WA 2-4 Staffordshire WA:Women’s ‘A’:- Becky Curnow 2 Michelle Colclough 3, Kath Gill 3 Danielle Pearce 1, Sarah Gill 0 Rowena Sidley 3, Sue Shepherd 3 Anne Allsop 0, Teresa Brookshaw 2 Susan Sherratt 3, Maria O’Brien 2 Emma Pearce 3, Cornwall WB 5-1 Staffordshire WB:Women’s ‘B’:- Tracey Hancock 3 Colette Duffield 1, Tyrian Jesse 0 Sarah Triner 3, Rachel Graves 3 Stephanie Ryan 1, Sarah Brown 3 Julie Robinson 2, Pauline Mead 3 Maria Pickering 0, Joe-Anne Symons 3 Jenny West 0.

Glamorgan 13 Lancashire 23: Glamorgan MA 5-7 Lancashire MA:Men’s ‘A’:- Dale Hughes 1 Carl Sneyd 4, Neil Parry 4 Michael Sexton 0, Dai Caller 2 Steve Reynolds 4, Tim Jones 0 Stu Wilson 4, Richie Edwards 1 Martin Atkins 4, Sean Fisher 4 Matt Clark 2, Neil Lewis 1 Rob Rickwood 4, Mark Challenger 4 Lee Shewan 0, Mike Huntley 4 David Airey 0, David Rogers 3 Gary Davey 4, Wayne Davies 4 Nathan Care 1, Shaun Dibbs 2 David Evans 4, Glamorgan MB 2-10 Lancashire MB:Men’s ‘B’:- Richard Shanklyn 2 James Welding 4, Hywel Manuel 0 Michael Sexton 4, Daniel Beynon 1 Jason Longmate 4, Jeff Bass 1 Nathan Care 4, Adrian Jones 2 Lee Wilson 4, Dai Powell 2 Gary Davey 4, Colin Powell 1 Allan Fitzpatrick 4, Gavin Sterio 4 Martin Pratt 1, Ashley Pascoe 1 Martin Barratt 4, Dan Thompson 3 Pete Day 4, Dan Thomas 3 Graham Lalor 4, Keirion Carter 4 Terry Hey 2, Glamorgan WA 4-2 Lancashire WA:Women’s ‘A’:- Joanne Pugh 2 Sue Cusick 3, Claire Crocombe 3 Ellen Fletcher 0, Jan Robbins 0 Ally Smith 3, Alannah Waters-Evans 3 Jo Clements 1, Eve Watson 3 Eleanor Cairns 0, Rhian O’Sullivan 3 Lindsey Ashton 0, Glamorgan WB 2-4 Lancashire WB:Women’s ‘B’:- Michelle Jones 3 Amy Eden 1, Sue Hall 1 Audrey Underwood 3, Jen Taylor 1 Sue Cusick 3, Donna Buckley 0 Jenny Nuttall 3, Paula Clemett 2 Jackie Wilkinson 3, Joanne Pugh 3 Tracey Cunningham 2.

———————————

London 14 Hampshire 22: London MA 6-6 Hampshire MA:London MB 6-6 Hampshire MB:London WA 1-5 Hampshire WA:London WB 1-5 Hampshire WB’

Warwickshire 20 Yorkshire 16: Men’s ‘A’:- Warwickshire MA 10-2 Yorkshire MA:Men’s ‘A’:- Steve Hine 2 Keith Flint 4, Wayne Mynard 4 Ash Taylor 3, Prakash Jiwa 0 Lewis Pride 4, Matty Washbrooke 4 Mick Ridge 2, Jamie Atkins 4 Carl Wilkinson 0, Gareth Braham 4 Jacob Gwynne 2, Kevin Dowling 4 Trevor Burkhill 0, Jamie Hughes 4 Mark McGeeney 1, Chris Wickenden 4 Tom Sykes 0, Noel Grant 4 Josh Clough 2, Tom Martin 4 Martin C. Atkins 3, Jack Wareing 4 John Walton 1, Warwickshire MB 5-7 Yorkshire MB:Men’s ‘B’:- Mark Carter 4 Paul Gannon 0, Dave Hill 4 Craig Gwynne 0, Nigel Heydon 4 Garry Jeffries 1, Karl Reynolds 1 James Waite 4, Martin Tonks 1 Derek Lumley 4, Lee Miller 0 Alex Jacques 4, Scott Hope 4 Brian Hallas 3, Adam Hancock 1 Steve Blower 4, Carl Green 1 Graham Elvidge 4, Mark Strong 4 Neil Ward 3, Ian McFarlane 3 Dave Calvert 4, Mark Martin 2 Callum Hall 4, Warwickshire WA 2-4 Yorkshire WA:Women’s ‘A’:- Natalie Gilbert 0 Beau Greaves 3, Donna Pinch 2 Linda Porter 3, Caroline Pike 3 Sally Whiting 2, Tammy Montgomery 0 Sara Mortimer 3, Marian Conway 2 Jayne Conboy 3, Sue Gulliver 3 Giffy Khaosoi 2, Warwickshire WB 3-3 Yorkshire WB:Women’s ‘B’:- Angela Jones 3 Lyn Horne 0, Nina Bolt 3 Cindy Jennings 1, Chloe McKivett 3 Maria Bower 0, Wendy Adams 1 Michelle Binns 3, Melanie Jones 2 Tracey Heppinstall 3, Lucy Keyte 0 Emma Lockwood 3.

Kent 17 Essex 19: Kent MA 3-9 Essex MA:Men’s ‘A’:- Kevin Smith 3 Wayne Gleed 4, Ryan Hope 4 Brad Halls 2, David Heath 3 Paul Marsh 4, Nigel Payne 0 Keegan Brown 4, Kevin Reid 3 Craig Vickers 4, Ian Cunliffe 3 Ben Adams 4, Mark Legg 3 Lennie Holmes 4, Paul Dawkins 4 Steve Haggerty 1, Phil Gibson 1 Phil Halls 4, Tyler Reynolds 0 Darren Peetoom 4, Peter Allen 4 Joe Russell 0, Ricki O’Brien 0 Richie Howson 4, Kent MB 7-5 Essex MB:Men’s ‘B’:- Carl Wilson 4 Scott Lawrie 3, Trevor Thompson 1 Phil Brewster 4, Harry Lane 3 Bryan Margerison 4, Pat Scurfield 4 Keegan Brown 1, Peter Mitchell 4 James Allison 1, Dean Owen 4 Andrew Currivan 2, Keith Montgomery 0 Jason Murphy 4, Paul Fox 4 Shaun Fox 3, James Hannan 4 Danny McIntyre 2, Mike Brett 4 Rob Donat 2, Paul Reid 0 Darren Richardson 4, Richard Elms 0 Jamie Peetoom 4, Kent WA 2-4 Essex WA:Women’s ‘A’:- Julie Handley 3 Leanne Halls 1, Emma Martin 3 Carol Pinfold 2, Violet Wood 0 Wendy Collins 3, Stacey Dawkins 1 Karen Williams 3, Emma Dunford 0 Donna Gleed 3, Kelly Westlake 0 Stacey Ellis 3, Kent WB 5-1 Essex WB:Women’s ‘B’:- Su Holt 3 Ann Farmer 2, Sandrine Valverde 3 Karen Breen 2, Sue Bird 3 Dawn Kennedy 1, Rebecca Garrett 2 Jade Gofford 3, Ida Heravi 3 Kerry Rudd 1, Lisa Dunford 3 Sharon Wakeling 2.

Andy Wheeler Fisheries Championship Division:

Berkshire 19 Cleveland 17: Berkshire MA 8-4 Cleveland MA:Men’s ‘A’:- Dan Read 3 Rob Grundy 4, Terry Stubbs 4 Collin Foxton 0, Jason Heaver 4 Jamie Gardner 1, James Wiggins 1 Barry Davies 4, Paul Snowsill 4 Ray Hutchinson 1, Steve Wells 3 Jordan Matthews 4, Paul Hogan 4 Liam Sherlock 1, Paul Self 4 Mark Muckian 1, Archie Self 4 Brian Henderson 2, Richard Stride 4 Peter Frewer 2, Arron Lennon 4 John Watson 3, Joe Lacey 0 Jonny Gardner 4, Berkshire MB 4-8 Cleveland MB:Men’s ‘B’:- Roy Barton 1 Stephen Wray 4, Dave Gregory 4 Tony Liddell 3, Callum Dorward 1 Callum Beddow 4, Nathan Money 3 David Coverdale 4, Jamie Mackenzie 3 Adam Davies 4, Doug Harwood 2 Simon Ashton 4, Anthony Dean  4 Andrew Kelly 1, Andy Saunders 1 Liam Sherlock 4, Lee Hussey 0 Gary Hayes 4, Albie Golby 4 Martin Wright 2, Andy Sturton 3 Dave Hunter 4, Scott Watson 3 Craig Anderson 4, Berkshire WA 3-3 Cleveland WA:Women’s ‘A’:- Kelly Ellis 1 Claire Stamper 3, Nipaporn Smith 3 Frances Elwick 1, Amy Smith 3 Ann Marie Potts 2, Carol Bowers 1 Carla Boyes 3, Ally Judge 0 Tonilee Bowstead 3, Sophie Self 3 Sam Dixon 1, Berkshire WB 4-2 Cleveland WB:Women’s ‘B’:- Chris Ruffell 1 Frances Elwick 3, Vanessa O’Connell 3 Amy Thomas 2, Jules James 3 Debbie Liddell 0, Karen Jackson 3 Ginny Whittaker 0, Tania Burdett 3 Ally Wells 0, Carole Holroyd 0 Sam Dixon 3.

Devon 17 Humberside 19: Devon MA 5-7 Humberside MA:Men’s ‘A’:- Ben Chamberlain 0 Lee Budgen 4, Mark Shears 2 Karl Corcoran 4, John Mann 3 Dave Ladley 4, Paul Milford 4 Reece Robinson 0, Mike Pearce 0 Tommy Lishman 4, Phill Ward 0 Shaun Rutter 4, Lewis Dare 4 Ched Carlill 2, Darren Pearce 4 Daryn Gray 3, Danny Belsten 3 Robbie Lickiss 4, Billy Evans 4 Ricky Speroni 1, Darren Tilley 3 Mike Atkinson 4, Harry Bull 4 Neil Dobson 3, Devon MB 6-6 Humberside MB:Men’s ‘B’:- Mark Turner 4 Robbie Smith 2, Dave Matthews 1 Liam Gordon 4, Tom Singleton 4 Andy Boulton 1, Shaun Dring 2 Mark Howard 4, Dave Lake 3 Luke Rutter 4, Lee Hellings 3 Lewis McGuigan 4, Steve Boyce 4 Carl Robinson 0, Lee Alderman 2 Kevin Richmond 4, Mark Vellacott 2 Lewis Drabarek 4, Andy Hitchman 4 Callum Wildridge 1, Daniel Case 4 James Janney 0, Jack Goyne 4 Gavin Lewis 3, Devon WA 2-4 Humberside WA:Women’s ‘A’:- Jodie Hawton 1 Christine Readhead 3, Nicole Goyne 2 Jessica Shakesby 3, Karen Matthews 0 Bex Waterfall 3, Anna Johnson 1 Michelle Britton 3, Kelly-Marie Gabriel 3 Kim Fuller 2, Hayley Brant 3 Wendy Dearing 0, Devon WB 4-2 Humberside WB:Women’s ‘B’:- Alison Gabriel-Wooton 1 Dawn Williams 3, Anne Plows 1 Sam Lewis 3, Kirsty Whiting-O’Brien 3 Jane Nicholson 1, Tracy Ware 3 Vikki Tasker 0, Cleo Trelease 3 Aleisha Blakestone 2, Annette Lord 3 Emma Bulmer 0.

Dorset 21 Sussex 15: Dorset MA 7-5 Sussex MA:Men’s ‘A’:- Richie Gomm 3 Connor Levett 4, Robbie Martin 2 Darren Barton 4, Ricky King 4 Joe Davis 2, Dale Masterman 4 Harry Jackson 2, Nigel Lamb 2 Rod Hawkins 4, Kevin Smith 1 Gary Blackwood 4, Tommy Morris 4 Lewis Gurney 0, Carl Beattie 4 Paul Eves 0, Dan Perry 4 Cavan Phillips 2, Steve Earley 1 Stephen Cross 4, Mark Porter 4 Jim Withers 2, Scott Mitchell 4 Cliff Prior 0, Dorset MB 4-8 Sussex MB:Men’s ‘B’:- Richard Wright 2 Craig Everest 4, Jordan Sharpe 2 Tavis Dudeney 4, Rob Channing 4 Ben Payne 0, John Clark 0 Alex Gurr 4, Ian Spann 1 Lee Jennings 4, Ryan Mabey 1 Paul Robinson 4, Steve Alden 4 Dean Leaver 3, Matt Woodhouse 1 Joe Davis 4, Richard Perry 3 Graham Harris 4, Matt Read 3 Timothy Peirce 4, David Elm 4 Lee Gladman 3, Terry Gowans 4 Freddie Jackson 3, Dorset WA 5-1 Sussex WA:Women’s ‘A’:- Claire Mabey 3 Lisa Withers 2, Julie Frampton 3 Claire King 1, Sam Kirton 3 Trisha Kidd 2, Trina Perry 2 Ellie Williams 3, Suzy Trickett 3 Ashleigh Turner 1, Katie Mitchell 3 Kelly Ryan 2, Dorset WB 5-1 Sussex WB:Women’s ‘B’:- Julie Boggust 3 Becky King 0, Lorraine Woodrow 1 Bridget Guilford 3, Sally Old 3 Teresa O’Riordan 2, Macie Woodrow 3 Julia Saldanha 1, Bev Scarff 3 Hayley Phillips 0, Donna Mabbatt 3 Denise Peake 1.

Gwynedd 21 Gwent 15:- Gwynedd MA 6-6 Gwent MA:Men’s ‘A’:- Richard Protheroe 2 Mathew Kay 4, Carwyn Williams 2 Mike Fleet 4, Jim Dorenbos 4 Matt Holbrook 2, Dafydd Williams 1 Nick Kenny 4, Chris Day 3 Liam Meek 4, Dylan Williams 4 Geraint Harbon 1, Deian Roberts 0 Ray Hardwick 4, Richard Rowlands 2 Scott Ridler 4, Sion Wright 4 Dewi Beynon 3, Gareth Wyn Parry 4 Peter Johns 2, Kelvin Ducklin 4 Mark Blandford 1, George Whitehead 4 Nathan Treadgold 3, Gwynedd MB 8-4 Gwent MB:Men’s ‘B’:- Paul Redmond 4 Lee Wreford 0, Sion AP Tomos 1 Geraint Harbon 4, Barry Jones 0 David Skinner 4, Noel Coward 4 Craig Lloyd 0, Eryl Evans 4 Ricky Tonkin 2, Mike Shaw 4 Vince Short 2, Stuart Butler 4 Paul Higgins 2, Alex Williams 4 Gethyn Bennett 0, Phil Beach 0 Mike Fleet 4, Baz Tym 4 Matt Holbrook 2, Gwyn AP Tomos 1 Andy Chappell 4, Alex Sainsbury 4 Leuan Halsall 1, Gwynedd WA 5-1 Gwent WA:Women’s ‘A’:- Emily Mitchell 3 Megan Vodden 0, Shereen Downs 3 Cheryl Jones 2, Jayne Parkinson 2 Jess Bonner 3, Jac Leggatt 3 Rachel Parnell 0, Gaynor Williams 3 Natalie Pyatt 2, Jacky Blanks 3 Ceri Stephens 1, Gwynedd WB 2-4 Gwent WB:Women’s ‘B’:- Jane Brownley 2 Cheryl Vodden 3, Jacky Blanks 2 Hayley Matthews 3, Jayne Parkinson 3 Amanda Cosslett 2, Sharon Mitchell 3 Trisha Cottle 2, Mandy Williams 0 Mel Williams 3, Bethan Roberts 0 Rachel Parnell 3.

Northamptonshire 18 Hertfordshire 18:Northamptonshire MA 7-5 Hertfordshire MA:Men’s ‘A’:- Josh Richardson 4 Jonathan Creed 0, Jason Lovell 2 Joe Croft 4, Colin Gray 3 Matt Robinson 4, Liam Fox 2 Daniel Varney 4, Luke Smith 1 Thomas Banks 4, Chris Jones 4 Jarred Cole 3, Ben Goodger 4 George Killington 2, Phil Coward 4 Lee Barrow 3, John Regan 4 Robin Wigg 3, Ricky Evans 4 Bradley Clark 1, Leigh Peters 2 Tony Cox 4, Darren Williamson 4 Wayne Bloomfield 1, Northamptonshire MB 6-6 Hertfordshire MB:Men’s ‘B’:- Jamie Preston 4 Jack Pledger 2, Jamie Elliott 2 Paul Squirrell 4, Michael Feasey 4 Jamie Curtis 1, Danny Goddard 4 Jimmy Tyler 0, Chris Shipley 3 Keith Arber 4, Simon Almey 4 Kieran Brignell 3, Stuart Gilmour 0 Ian Clarkson 4, Joe Judkins 4 Martin Kingsley 3, Lee Rose 1 Alan Salter 4, Paul Shepherd 4 Luke Arber 2, Stephen Brennan 3 Peter Mays 4, Martin Biggs 2 Rex Cole 4, Northamptonshire WA 3-3 Hertfordshire WA:Women’s ‘A’:- Karen Sheridan 1 Kerry O’Connor 3, Angela Barrow 3 Debbie Jones 2, Rebecca Rose 3 Grace Ferridge 0, Debbie Dexter 1 Danielle Fry 3, Carrie Wright 0 Tina Neylon 3, Amy Chappell 3 Kirsty Bond 2, Northamptonshire WB 2-4 Hertfordshire WB:Women’s ‘B’:- Heidi Garrard 3 Tracy Banks 0, Tina Jones 0 Jodie Clarkson 3, Rebecca Barrow 0 Jo Kitchen 3, Taylor Johnson 0 Vicky Rannow 3, Rebecca Rose 3 Laura Camp 0, Faye Mason 0 Louise Pearson 3.

Oxfordshire 20 Cambridgeshire 16:Oxfordshire MA 6-6 Cambridgeshire MA:Men’s ‘A’:- Stephen Wright 4 Kevin Bullman 2, Ade Larner 3 Steve Carrett 4, Mark Burns 1 Mark Lynn 4, Kevin Lowe 4 Martin Petitt 1, Shane Turner 4 Craig Sayer 1, Jon Jukes 4 David Shaw 2, Terry Wood 4 David Mayle 3, Sean Holley 3 Dennis Harbour 4, Andrew Quinn 3 Stuart Ward 4, Simon Key 3 Simon Cassidy 4, Pete Hall 4 Steve Stancer 0, Aaron Stevens 1 Simon Hill 4, Oxfordshire MB 8-4 Cambridgeshire MB:Men’s ‘B’:- Chris Howse 4 Carl Dokerill 0, Dan Smith 0 Scott Williams 4, Adam Bowman 2 David Shaw 4, Todd Rainsley 2 Billy Howard 4, John Hughes 4 Mark Mumford 1, Darren Hammond 4 Ashley Coleman 0, Graham Earwicker 4 Duggie McInerney 2, Dan Kirton 4 Michael Bodle 2, Luke Stallwood 4 Matt Wing 0, Robert Adnams 4 Sean Rich 3, Stephen Pearce 4 Andy Turpin 2, Brandon Richardson 2 Antony Richardson 4, Oxfordshire WA 2-4 Cambridgeshire WA:Women’s ‘A’:- Nicola Curzon 0 Amy Grant 3, Sue Burns 1 Jane Judges 3, Emily Baldwin 1 Rebecca Brouse 3, Karen Williams 3 Karen Stanhope 0, Deta Hedman 3 Casey Hill 0, Denise Pape 0 Claire Brookin 3, Oxfordshire WB 4-2 Cambridgeshire WB:Women’s ‘B’:- Laura Pryde 3 Lisa Brooks 0, Jaine Telling 3 Carol Bareham 0, Julie Laverack 2 Pauline Donat 3, Irene Richardson 2 Hannah Rampley 3, Babs Manning 3 Gema Law 2, Caroline Caldicott 3 Jo Clark 0.

L-Style Division One:

Buckinghamshire 19 Merseyside 17: Buckinghamshire MA 5-7 Merseyside MA:Men’s ‘A’:- Cameron Menzies 4 Kev Lloyd 1, Karl Deacon 1 Terry Roach 4, Adam Mould 1 Robbie Gorst 4, Nigel Beaven 0 Steve Gow 4, Liam Maughan 3 Paddy Williams 4, Stephen Reed 3 Dan Nuttie 4, Mat Caste 3 Dave Harnick 4, David Broome 2 Johnny Brammeld 4, Jon Woodbridge 4 Anthony Hitchmough 2, Ricky Nathan 4 Mike Addison 2, James Hurrell 4 Dave Richards 2, Del Pratley 4 Tom Lockyer 3, Buckinghamshire MB 6-6 Merseyside MB:Men’s ‘B’:- Jamie Tyas 3 Mike Warren 0, Chris Freshwater 3 Paul Smith 1, Clive Wilford 2 John Prescott 3, Stuart Robinson 1 Rob Gatcliffe 3, Carl Webb 3 Danny Magee 0, Mark Boardman 0 Clive Rule 3, Andy Turnbull 0 Philip Bennett 3, George Grinsted 3 Peter Fisher 1, John Ayris 2 Alan Magee 3, Terry Winfield jnr 3 Kieran Stringer 2, Dickie Gregory 2 Dave Powell 3, Peter Smith 3 Dave Calland 1, Buckinghamshire WA 6-0 Merseyside WA:Women’s ‘A’:- Ann Wakefield 3 Julie Whelan 2, Felicia Blay 3 Jan Hardman 2, Fallon Sherrock 3 Claire New 0, Suzanne Smith 3 Viv Cullimore 0, Kirsty Gibbs 3 Ellie Downey 1, Barbara Legge 3 Vicki Lloyd 0, Buckinghamshire WB 2-4 Merseyside WB:Women’s ‘B’:- Geraldine Johnson 3 Tracy Morrison 1, Dawn Seaman 2 Emma Barlow 3, Janet Weedon 0 Sarah Kershaw 3, Lorraine Bowen 3 Lynn Anderson 0, Jane Sobey 1 Laura Thompson 3, Alexandra Dorney 2 Sandra Rule 3.

County Durham 15 Derbyshire 21: County Durham MA 6-6 Derbyshire MA:Men’s ‘A’:- Gary Miller 4 Sean Lambert 2, Jack Bell 4 Gary Fenn 1, Matthew Hodgson 1 Pete Burgoyne 4, Eddie Brown 4 Michael Ryall 3, Jack Kirtland 0 Nigel Daniels 4, Chris Dominey 4 Andy Houghton 1, Stephen Annan 4 Paul Bettney 0, Andy Allaker 1 Josh Gould 4, Ryan Anderson 4 Lee Stanley 1, Gerry Hall 2 Ian Allcock 4, Robert Douthwaite 2 Henry Coates 4, Chris Kitch 2 James Parkin 4, County Durham MB 4-8 Derbyshire MB:Men’s ‘B’:- Stuart Walker 3 Nathan Parkin 2, Paul Johnson 1 Pete Hadfield 3, Andy Allaker 0 Dave Rogers 3, Michael Gladstone 2 Paul Williams 3, Dean Scott 3 Ben Holmes 0, Ian Adamson 0 Paul Redfern 3, Neil Makepeace 2 Mark Thompson 3, Gary Turnbull 3 Lee Cropper 1, Robert Wild 1 Rob Needham 3, Steve Mallams 2 Will North 3, John Teal 1 Michael Haynes 3, Edward Mordica 3 Dan Ford 2, County Durham WA 3-3 Derbyshire WA:Women’s ‘A’:- Angie McDonald 0 Jo Oldershaw 3, Jennifer Summerson 0 Rose Mort 3, Cheryl Adamson 0 Rebecca Hoyland 3, Clare Stewart 3 Jenny McCormick 0, Laura Patton 3 Jax Sweet 0, Linda Hindmarch 3 Sammie Marshall 1, County Durham WB 2-4 Derbyshire WB:Women’s ‘B’:- Melisa Sams 1 Rach Bird 3, Margaret Stewart 1 Emily Jones 3, Susan Hindmarch 3 Charlene Harris 0, Sharon Storey 1 Rachel Ayres 3, Frances Jones 3 Nic Fletcher 0, Sandra Cairns 0 Carol Western 3.

Leicestershire 19 West Midlands 17: Leicestershire MA 8-4 West Midlands MA:Men’s ‘A’:- Andy Courtney 3 Jon Platt 4, Jason Lole 4 Adam Johnson 2, Curtis Bagley 4 Mark Craddock 3, Samuel Whittaker 4 Gavin Baker 1, Grant Brown 4 Ian Jones 0, Andrew Hibbert 1 Richard Platt 4, Matthew Dickinson 4 Ash Khayat 1, Ricky Sudale 4 Michael Baker 0, Darren Tyler 3 Owen Maiden 4, Jim Walker 4 Darren Williams 3, James Young 4 Glen McGrandle 1, Ben Quenby 1 Kevin Bambrick 4, Leicestershire MB 5-7 West Midlands MB:Men’s ‘B’:- Derek Allsopp 3 Martin East 1, Dave Watson 3 Ian Stanton 0, Leigh Peet 3 Rob Thompson 1, Wayne Beaumont 0 Ryan O’Connor 3, Joe McKenna 2 Adam Teasdale 3, Dean Maxwell 0 Sam Guest 3, Cain Unwin 3 Karl Hughes 0, Leon Baumber 2 Ben Johnson 3, Alan Warrington 3 Gareth Watts 2, Nick Sutton 1 Neil Pointon 3, Bradley Coltman 1 Dean Fullwood 3, Matt Brindley 1 Mark Maiden 3, Leicestershire WA 3-3 West Midlands WA:Women’s ‘A’:- Shannon Reeve 3 Kat McLean 2, Mem Martin 3 Jacqueline Simmons 1, Samantha Harris 2 Jodie Rowlands 3, Liz Brunt 1 Sarah Maybury 3, Julie Booth 2 Jacqueline Maiden 3, Melanie Bell 3 Claire Hobbs 0, Leicestershire WB 3-3 West Midlands WB:Women’s ‘B’:- Krissie Long 3 Katherine Jenkins 1, Claire Clough 2 Shellbie Simmons 3, Natasha Cropper 0 Sophie Pinches 3, Kirsty White 3 Debbie Davies 0, Angie Sheffield 3 Kelly Doleman 0, Kelly Welsh 0 Gemma Barrett 3.

Suffolk 19 Surrey 17:Suffolk MA 6-6 Surrey MA:Men’s ‘A’:- David Ballard-Flatt 4 Gary Trodd 0, Max Haley 4 Matt Carter 2, Wayne Hammond 3 Cam Crabtree 4, Josh Church 2 Kirk De Ruyter 4, Andrew Gilding 1 Darryl Pilgrim 4, Ben Poulton 4 Alex Chubb 3, Nick Bloom 4 John Power 0, Tony Lincoln 0 Nick Ellis 4, Stewart Thompson 4 George Munt 0, Gareth Randell 1 Darren Bryant 4, Jordan Gissing 4 Gary Creamer 2, Rob Warman 3 Steve Lovett 4, Suffolk MB 8-4 Surrey MB:Men’s ‘B’:- Daren Wood 2 James Turner 3, Jason Stalker 3 Peter Noel 1, Liam Last 3 Paul Secular 1, Ian Randles 3 Troy Power 0, Andrew Dearing 3 Tony Hammond 0, Ian Plumb 0 Paul Tudor 3, Jason Elvin 3 Neville Wright 0, Craig Woodward 2 Jack Brownsmead 3, Aaron Hammond 3 Martin Carnell 0, Paul Woods 1 Chris Hogg 3, Kevin Leathers 3 Terry Dersley 1, Wayne Bugby 3 Richard Cox 2, Suffolk WA 2-4 Surrey WA:Women’s ‘A’:- Nicky Doidge 1 Hannah Tomkins 3, Leesa Woollard 2 Jen Payne 3, Katie Bicknell 2 Tania Cox 3, Jo Locke 3 Kerry Killick-Gray 2, Nadine Leathers 0 Wendy Reinstadtler 3, Barbara Chenery 3 Teri Kidwell 0, Suffolk WB 3-3 Surrey WB:Women’s ‘B’:- Jean Prewitt 1 Vikki Norman 3, Carly Chenery 3 Eloise Milburn 1, Chrissie Moore 3 Marie Barthrop 2, Sarah Self 1 Ashley Smith 3, Sue Thompson 1 Kirsty Chubb 3, Sue Talbot 3 Mandy Pawley 2.

Worcestershire 21 Somerset 15: Worcestershire MA 7-5 Somerset MA:Men’s ‘A’:- Ant Butler 4 Andy Darbon 1, Nick Evans 2 Leigh Taylor 4, Paul Wallace 4 Sam Hoddinott 3, Ian Mackenzie 2 Ryan Palmer 4, Lee Furneaux 4 Mike Harper 2, Terence Webster 4 Jerry Abbott 1, Luke Smith 1 Kieran Spurdle 4, Rich Hosey 4 Lee Gregory 1, Chris Jennings 4 Tony Snook 3, Phil Rooney 0 Justin Hood 4, George Willetts 4 Dave Russell 0, Neil Parsonage 2 David Williams 4, Worcestershire MB 9-3 Somerset MB:Men’s ‘B’:- Andy Pullen 2 Barry Sweeting 3, Phil Whitlock 3 Michael Fenton 0, Mark Smith 3 Clive Dix 0, Alan Futcher 0 Neil Raikes 3, Ian Oliver 3 Adrian Beale 2, Paul Bailey 3 Sean Nichol 1, Craig Airey 2 Mat Prosser 3, Harry Martin 3 Mervyn Adams 0, Patrick Sinnett 3 Adrian Wood 1, Ricky Clarke 3 Russell Joyner 2, Tom Garfield 3 Jody Matthews 1, Tom White 3 Adi Acott 2, Worcestershire WA 1-5 Somerset WA:Women’s ‘A’:- Sophie Hadley 1 Kate Hulme 3, Kim Jones 0 Becky Taylor 3, Claire Dicken 1 Donna Gullock 3, Jenny Jones 3 Val Griffiths 0, Jackie Mackenzie 1 Lisa Hughes 3, Mandy Morgan 0 Sally Smith 3, Worcestershire WB 4-2 Somerset WB:Women’s ‘B’:- Vicky Pickford 3 Natalie Wadham 1, Koz Beddow 3 Mary Read 1, Lynne Arnold 3 Lea Ford 0, Jackie Mackenzie 2 Tracey Stiling 3, Zena Grand 1 Kay Bisset 3, Jenny Shail 3 Sophia Smith 2.

Division Two:

Bedfordshire 18 Wiltshire 18: Bedfordshire MA 8-4 Wiltshire MA:Men’s ‘A’:- Trevor Ellacott 4 Peter Keen 2, Richard Wood 4 Keith Bedding 2, Chris Dilley 4 Gary Court 0, Kelv Maddy 2 Ian Greenway 4, Philip Price 3 Connor Hughes 4, Micky Reed 4 Martin Williams 1, Carl Yeowell 4 Evan Willoughby 2, Gareth Murray 4 Darren Williams 2, Paddy Clowery 0 Josh McCarthy 4, Kelly Corcoran 0 Lee Evans 4, Ben Hazel 4 Chris Yeates 0, Dara Curran 4 Lee Newman 1, Bedfordshire MB 7-5 Wiltshire MB:Men’s ‘B’:- Iain Styles 3 Stuart Rideout 1, Brian Reed 3 Garth Hodgkiss 1, Aiden O’Mahoney 1 Lewis Gibson 3, Steve Richardson 3 Cameron Lee 1, Pete Dilley 0 Dan Sturges 3, Shaun Copperwheat 0 Chris Bailey 3, Luke Ely 3 Mitchell McCarthy 0, Paul Smith 3 Andrew Southam 0, Russ Stringer 0 Ashley Chapman 3, Ryan Tharby 3 Michael Crumpton 2, Barry Davies 3 Graham Manning 0, Mark Holland 0 Andy Harvey 3, Bedfordshire WA 2-4 Wiltshire WA:Women’s ‘A’:- Shirley Williams 1 Julie Newman 3, Holly Meadwell 3 Kerry Hale 0, Kerry King 2 Joanna Hooke 3, Maria Perrin 3 Ella Williams 2, Lynda Drawe 2 Shirley Castle 3, Lisa Pitchfork-Perkins 1 Erica Hartnett 3, Bedfordshire WB 1-5 Wiltshire WB:Women’s ‘B’:- Donna Hutt 1 Cat Mackie 3, Jenny Bozier 0 Tina Rowlands 3, Helen Styles 2 Jill Little 3, Irene Maddy 0 Emma Manning 3, Michelle Lydiate 0 Sue Lane 3, Diane Nash 3 April Polden 2.

Clwyd 20 Cumbria 16:Clwyd MA 7-5 Cumbria MA:Men’s ‘A’:- Mark Leach 4 David Carr 2, Luke Smith 4 Michael Crawshaw 3, Cole Davey 3 Adam Jenkinson 4, Adam Paxton 4 Michael Adams 0, Andy Alker 4 John Wightman 1, Paul Crimes 2 Mark Hird 4, Ady Maddocks 4 Dex Forster 0, Phil Jones 1 Craig Lewthwaite 4, Steven Ellson 1 Ronnie Kirk 4, Derek Williams 3 Mike Sowerby 4, Dai Davies 4 Garry Simpson 2, Shaun Thompson 4 Alan Armstrong 0, Clwyd MB 5-7 Cumbria MB:Men’s ‘B’:- Chris Dobbins 1 Mark Hird 3, Bryan Moran 3 Blake Miller 2, Steven Ellson 3 Garry Simpson jnr 0, Craig Spriggs 0 Will Rowley 3, Paul Gillam 1 Keith Bell 3, Gwilym Parry 0 Andy Goodfellow 3, Paul Hughes 3 Gary Horrigan 0, Bradley Roberts 3 Michael Crawshaw 2, Andy Hopwood 1 Luke Newport 3, Craig Billingsley 1 John Duncan 3, Philip Wilcock 3 Brian Mandale 0, Pete Watkins 1 Shayne Williams 3, Clwyd WA 5-1 Cumbria WA:Women’s ‘A’:- Bethan Jones 3 Jules Fisher 1, Nia Price 3 Crissy Manley 1, Leanne Topper 3 Hilary Kirkbride 0, Izzy Thomas 3 Gillian Rumney 0, Rachel Kingdon 3 Ann Scholey 1, Judith Williams 1 Mary Paine 3, Clwyd WB 3-3 Cumbria WB:Women’s ‘B’:- Mary Williams 1 Lesley Pattinson 3, Rona Davies 3 Leanne Howard 2, Rachel Simpson 1 Emma McGarvie 3, Nat Davey 3 Ali MacMillan 2, Neeley Street 0 Jules Fisher 3, Becky Jones 3 Shirley Horrigan 1.

———————————

West of England 20 Black Country 16: West of England MA 4-8 The Black Country MA:Men’s ‘A’:- Ricky Harding 3 Paul Wells 4, Tony Smith 3 Stephen Jones 4, Rob Mason 1 Dan Nicholls 4, Chris Hartrey 2 Trevor Brennon 4, Dom Taylor 1 Shane Price 4, Craig Johnson 0 Reece Colley 4, Sam Cankett 4 Rich Bowen 2, Matt Jackson. 4 Justin Evans 1, Bill Bird 2 Rob Smith 4, Mike Norton 1 Graham Hall 4, Jimmy Bristow 4 Gaz Johnson 2, Lee Harris 4 Alex Howells 3, West of England MB 9-3 The Black Country MB:Men’s ‘B’:- Martyn Lansdown 3 Dan Haden 2, Nick English 1 James Hykin 3, Clive Strong 0 Liam Kelly 3, Marcus Knapman 3 Neil Steventon 0, Dave Kierman 3 Adam Edgar 1, Paul Meyer 3 Gav Smith 1, Wayne Allen 3 Jamie Rollinson 2, Harry Robinson 1 Ali Hickinbottom 3, Simon Lloyd 3 Lewis Law 1, Dan Raby 3 Martin Greenwood 1, Martin Furber 3 Kayden Smith 1, Phil O’Connell 3 Mark Rollinson 2, West of England WA 3-3 The Black Country WA:Women’s ‘A’:- Abbie Champ-Fitzgerald 3 Chez Allcock 0, Emma Bowles 3 Heather Wright 2, Cath Brennan 2 Tammy Chance 3, Jayne Fitzgerald 1 Steph Koyna 3, Karen Brown 3 Natalie Mansell 1, Sheridan Chapman 2 Shannon Hall 3, West of England WB 4-2 The Black Country WB:Women’s ‘B’:- Deb Adams 3 Lacey Hughes 1, Kelly Marshall 3 Sarah Tromans 2, Emma Smythe 2 Angie Carroll 3, Laura Phillips 3 Stella Sims 2, Danielle Whitehead 3 Doreen Hunt 1, Gail Dent 1 Grace Angell 3.

Norfolk 21 Gloucestershire 15: Norfolk MA 9-3 Gloucestershire MA:Men’s ‘A’:- Olly King  4 Harry Williams 2, Andrew Hircock 4 Josh Lewis 2, Aaron Taylor v Rob Long, James Cole v Rob Comben, Terry Redhead v Mark Turley, Vinny Mudd v Mark Johncock, Craig Venman v Mark Wellington, Evan Wilson v Les Higgs, Darren Brown v Kieran Smith, David Wilson v Joe Griffiths, Darren Youngs v Sam Brough, Jack Holmes v Andy Hammond, Norfolk MB 6-6 Gloucestershire MB:Men’s ‘B’:- David Dearing 2 Matthew Kerry 3, Kim Buckingham 3 Wes Cole 1, Gary Knott 3 Wayne Baker 0, Ashley Brown 1 Ian Beasley 3, Dale Paul 0 Steve Easton 3, Timothy Mann 3 Darren Mitchell 0, Jon Sharp 2 Dean Terry 3, Hamish Varnon 0 Les Higgs 3, Dan Taylor 3 Stephen Williams 0, Trevor Pearse 0 Andy Hammond 3, Lewis Winter 3 Keith Lawrence 1, Terry Stanmore 3 Dean Thomas 2, Norfolk WA 2-4 Gloucestershire WA:Women’s ‘A’:- Julia Virgoe 2 Carol Smith 3, Sandra Page 3 Christine Marsh 0, Mandy Gray 0 Jane Price 3, Stephanie Potter 3 Sharon McNulty 1, Nikki Goldsmith 2 Vicky Parmley 3, Teresa Felgate 2 Kirsty Dixon 3, Norfolk WB 4-2 Gloucestershire WB:Women’s ‘B’:- Claire Broom 3 Sam Higgins 0, Linda Varnon 2 Lindsay Hawkins 3, Sue Brittain 2 Heather Grindle 3, Lucy Hoddy 3 Sharon Brewer 1, Marie Stopher 3 Rachel Gardiner 1, Lynsey Childs 3 Hannah Smith 1.

Division Three:

Isle of Wight  bye

Northumberland 20 Wirral 16: Northumberland MA 6-6 Wirral MA:Men’s ‘A’:- Billy Leonard 0 Steve Maish 4, Scott Brown 2 Steve McNally 4, Mark Stephenson 2 Mark Patmore 4, Paul Richardson 1 Robbie Green 4, Gary Broadhead 2 Mike Williamson 4, Lee Harrison 4 Matty Smith 1, Daniel Stephenson 4 Chris Waddington 0, Micky Ord 4 Marc Lynam 3, Nick Stephenson 4 Scott Hudson 2, Gary Reed 2 Chris Farrell-Dennett 4, Andy Parks 4 Bryn Suckley 2, Jamie Martin 4 Andy Cummins 2, Northumberland MB 5-7 Wirral MB:Men’s ‘B’:- Dean Stackhouse 3 Neil Gilmartin 2, Stevie Adams 0 Darren Bradley 3, Danny Oman 2 Alex Di Stefano 3, Richard Gerry 3 Chris Sharp 2, Russ Wood 3 Paul Bell 1, Jack O’Kane 0 Steve Gannon 3, Kev McGarry 1 Phil Lambson 3, Paul Sinclair 3 George Bell 2, Dale Graham 1 Terry Clancy 3, Phil Rickerby 1 Lleyton Molyneux 3, Ian Burt 2 Tom Hartley 3, Tony Taylor 3 Carl Coulls 0, Northumberland WA 5-1 Wirral WA:Women’s ‘A’:- Ang Turnbull 3 Katie Woodcock 1, Sara Gowens 3 Kim Holden 1, Phonsawan Whillis 3 Joanne Toye 0, Casey Stephenson 3 Jane Robson 0, Debbie Waugh 2 Jen Taylor 3, Angela Best 3 Emma Evans 0, Northumberland WB 4-2 Wirral WB:Women’s ‘B’:- Sarah Higgins 3 Pat Moody 0, Iyla Leightley 3 Julie Baines 1, Mary Pattison 3 Sue Bonner 2, Lisa Barnes 3 Nat Farragher 0, Marie Silk 0 Sandra James 3, Dawn Longstaff 0 Debbie Robinson 3.

Pembrokeshire 12 Breconshire 24: Pembrokeshire MA 5-7 Breconshire MA:Men’s ‘A’:- Mikey Rees 1 Ian Evans 4, John Phillips 0 Stuart Owens 4, Steve Alker 4 Kevin Holvey 0, Korie Powell 2 Richard Langlois 4, Kieran Harris 4 Owen Davies 1, Chris Webber 4 Mark Salmon 0, Daniel Castle 2 Craig Lewis 4, Steve Smith 4 Joseph Salmon 1, Nathan Burdett 4 Stuart Hossack 1, Steve Castle 0 Mark Layton 4, Ryan Jones 0 Andrew Kerry 4, Gareth John 2 Zak Turner 4, Pembrokeshire MB 6-6 Breconshire MB:Men’s ‘B’:- Jay Picton 1 Richard Webber 3, John Phillips 3 Jordan Salmon 2, Llew Bevan 3 Chris Carey 2, Kian Davies 2 Geraint Goode 3, Ben Farr 2 Rob Price 3, Roger James 0 Sam Turner 3, Craig Oag 3 Daniel Mathias 2, William Evans 2 Daniel Salmon 3, Paul Babb 3 Darren Evans 2, Lee Wiltshire 3 John Brandon 2, Paul James 2 Christopher Davies 3, Tom Blair 3 Chris Austin-Hill 1, Pembrokeshire WA 1-5 Breconshire WA:Women’s ‘A’:- Angharad Bessant 0 Sharon Hill 3, Liz Williams 1 Sue Price 3, Sophie Davies 1 Kaye Hales 3, Tina Phillips 2 Joy Toghill 3, Tracey Hawkins-Greene 3 Chris Sheen 1, Natalie Alker 1 Stacy Barnes 3, Pembrokeshire WB 0-6 Breconshire WB:Women’s ‘B’:- Avril Evans 0 Dawn Brandon 3, Tracy Hopton 1 Sian Harris 3, Jess Rees 1 Louisa Fox 3, Ffion Davies 2 Helen Thomas-Evans 3, Eirwen Lewis 0 Carol Bufton 3, Elaine Edwards-Babb 0 Lynne Layton 3.

Shropshire 14 Salopian 22: Shropshire MA 5-7 Salopian MA:Men’s ‘A’:Shropshire MB 5-7 Salopian MB:Men’s ‘B’:- Paul Penfold 0 Steve O’Callaghan 3, Brian Hickman 3 Nigel Neale 2, Billy Robbins 0 Eric Ryan 3, Luke Wildman 3 Mark Crutchley 2, Chris Hill 1 Mark Jones 3, Andy Vellender 1 Paul Ashworth 3, Dan Downey 1 Adrian Logsdail 3, Melvyn Roberts 3 Ian Evans 2, Daz Leneveu 1 Darren Lane 3, Rushpal Bhogal 3 Andy Mullinder 1, Jamie Webb 2 Shaun Pryce 3, John Simms 3 Jamie Kynaston 1, Shropshire WA 1-5 Salopian WA:Women’s ‘A’:- Dianne Newton 1 Rachael Williams 3, Kirsty Jenks 0 Sarah Roberts 3, Jenna Ball 1 Steph Clarke 3, Marie Riggs 1 Evonne Taylor 3, Becky Harris 3 Cally Jones 1, Sandra Beardsmore 1 Sue Lane 3, Shropshire WB 3-3 Salopian WB:Women’s ‘B’:- Sophie Fawcett 3 Hayley McGuinness 1, Michelle Pritchard 3 Tammy Walmsley 1, Annmarie Williams 3 Helen Walmsley 2, Sara Jones 1 Claire Boyle 3, Jayne Downey 0 Allison Gallacher 3, Deana Sheldon 0 Tracey Dean 3.

Middlesex 24 Montgomery and Radnor 12: Middlesex MA 6-6 Montgomery and Radnor MA:Men’s ‘A’:- Terry Andrews 4 Roger Williams 3, Matty Finch 4 Dan Petty 1, Brandon Pearson 3 David Davies 4, Tony Andrews 3 John Offa 4, Steve Dettmer 3 Mitch Butler 4, Allen Bond 4 Rob Shingler 2, Chris Everley 4 Tony Lloyd 1, James Betts 4 Rhys Field 3, Jason Neville 3 Lee Williams 4, John Scott 4 Ashley Orchard 1, Ian Bartlett 3 Mark Bellerby 4, Chris Grannell 0 John Williams-Jones 4, Middlesex MB 7-5 Montgomery and Radnor MB:- Scott Robertson 3 Frankie Costanzo 1, Tom Dallender 2 Adrian Marsh 3, Dan Wheatley 3 Dan Jones 2, Adam Finch 3 Paul Simister 0, Steve Rose 3 Daniel Taylor 0, Luke Nelson 3 Steve Rowlands 2, Peter Stokes 0 Tony Burton 3, Frankie Collopy 0 Chris Willard 3, Jamie Davis 3 Andrew Peers 1, Steven Hyatt 3 Robert Burton 2, Pat Cleghorn 1 Jake Rigney 3, Terry Ough 0 Paul Ballantyne 3, Middlesex WA 5-1 Montgomery and Radnor WA:Women’s ‘A’:- Louise Grannell 3 Jane Jones 1, Leah Nelson 3 Sue Lewis 1, Lisa Brosnan 3 Louise Davies 0, Margaret Sutton 3 Sharon Shepherd 0, Sindy Stiles 3 Kelly Butler 0, Leanne Palmer 1 Sally Urwin 3, Middlesex WB 6-0 Montgomery and Radnor WB:- Marlene Pope 3 Tina James 1, Vanessa Keen 3 Fiona Morris 0, Tirion Vickery 3 Sam Lloyd 1, Jenny Sallans 3 Shelly Mulliner 2, Jackie Walford 3 Jane Emma Martin 1, Michele Copas 3 Charlotte Davies-Jarman 1.

—————ENDS——————

Alan Towe writes with the support of Red Dragon Darts

Grab your copy of Darts World 581 here while stock lasts:

Images: Featured – Darts World.

The Darts World 50 will be available to order (Here) from November 15th 2022 with release and delivery expected in early December

Also Available Free: Darts World Extra 6

Darts World Magazine (Issue 580) and fantastic value bundle offers:
Subscribe or purchase your copy

Leave a Reply